U mjesecu oktobru, prema planu rada sekcije "Kreativni mladi" održane su radionice pod nazivom "Fraktalni crteži - umjetnost zatvorenih očiju" sa učenicima, članovima sekcije u prostorijama škole SMŠ "Zijah Dizdarević" u Fojnici i u prostorijama škole SMŠ "Zijah Dizdarević" u Kiseljaku, uz mentorstvo pedagogice Indire Pašalić, psihologa Mirsade Softić i profesorice Nele Mušanović.
Radionica se pokazala kao izvrsna prilika za novo iskustvo, međusobno druženje, razmjenu iskustava te prilika za opuštanje, kreativno izražavanje i razumijevanje svog "unutrašnjeg JA".
Aktivnost radionica se sastojala iz:
1. Crtanja fraktalnog crteža
2. Analize fraktalnog crteža
3. Postavljanje "mini" izložbe u prostorijama škole
Fraktal je crtež koji se radi zatvorenih očiju. Nastaje iz jednog poteza slobodnim kretanjem ruke po papiru, umjerenim i opuštenim pokretom, ni previše sporo, ni previše brzo, u svim pravcima, raznovrsno i bez ikakve namjere da se napravi neki konkretan oblik. Nastala polja (takozvana fraktalna mreža) potom se boje po određenim pravilima metode fraktalnog crtanja. Kombinacije i raspored boja, različite vrste linija i variranje pritiska olovke imaju terapijska dejstva, izražavaju podsvjesna stanja. Linija usmjerava misli, a određenim bojama unosi se sklad, kako u fraktalna, tako i u životna polja.
Metoda fraktalnog crteža je metoda ART TERAPIJE. Koristi kao terapeutska tehnika. Često je prisutna u kliničkim ustanovama, odgojnim i obraznovnim ustanovama. U fokusu je likovno izražavanje kao sredstvo ekspresije emocija i misli, te razrješavanje psiholoških konflikata.
Terapijsku metodu fraktalnog crtanja osmislila je Tanzilija Zakirovna Polujahtova, klinički psiholog i porodični psihoterapeut, koja radi u Rusiji. Od 1991. godine, kada je osmišljena ova metoda, Tanzilia Polujahtova napravila je mnogobrojne kliničke testove i studije koje potvrđuju činjenicu da su se osobe koje su crtale fraktale brže oporavljale od bolesti. Osim što utiče pozitivno u oporavljanje od bolesti, pomaže ljudima koji imaju iskustvo traume, koji su u stresu, anksioznosti, depresiji i ostalim negativnim psihološkim stanjima.Takođe ova tehnika daje odgovore na pitanja kako upoznati samog sebe, kako dobiti pristup informacijama skrivenima u dubinama naše podsvijesti, kako naučiti prepoznati svoje životne ciljeve i ostvariti svoja postignuća te kako se podignuti na novu razinu u razvoju.
Po završetku radionice, članovi sekcije "Kreativni mladi" istakli su zadovoljstvo mogućnošću direktnog rada na sebi, samoanalizi, analizi radova i poticaja za donošenje pozitivnih životnih odluka, koje će značajno doprinijeti podizanju stepena samopouzdanja.
U petak, 21. 10.2022. godine, postavljena je "mini" izložba u prostorijama škole SMŠ "Zijah Dizdarević" u Fojnici.