Prva međunarodna konferencija "Obrazovanje i informacione tehnologije – novi pogledi i izazovi", posvećena digitalnim kompetencijama nastavnika i transformaciji obrazovanja, održana je 24. septembra 2018. godine u Sarajevu u organizaciji Udruženja eduIT.
Cilj konferencije je unapređenje kvaliteta obrazovanja u Bosni i Hercegovini kroz upotrebu IKT-a kao i upoznavanje šire javnosti sa potrebom cjelovite digitalne transformacije poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno osposobljenih škola za 21. stoljeće, kao osnove za razvoj i napredak društva u cjelini.
"Digitalizacija i razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologija u ovo doba su vrlo značajni. Moramo prihvatiti taj izazov i mijenjati pedagoške prakse na tom području. Prvi korak je upravo to, a mnogo treba raditi i na obrazovanju nastavnika kao i učenika koji će sutra mijenjati svijet. Tehnologija im je potrebna da bolje uče, da prenose znanja i da se pripreme za budućnost", istakla je Bernarda Trstenjak, ravnateljica "Gimnazije in srednja šola Rudolfa Maistra" u Sloveniji koja radi na projektu e-školstva u svojoj zemlji.
"Vještine 21. vijeka su nešto što naša djeca širom svijeta trebaju sada i ubuduće. Na nama je prilika i odgovornost da im damo te vještine kojima će moći kreirati svoje poslove i budućnost", rekla je ovom prilikom direktorica British Councila u BiH Larisa Halilović.
Posebno interesantno predavanje bilo je o Cisco Meraki Cloud mrežnim rješenjima koja donose jednostavnost u upravljanju računarskim mrežama svih razmjera. Upravljanje i konfiguracija Meraki mrežne opreme obavlja se sa centralizovane lokacije, iz Meraki Cloud-a, što administratorima omogućava lakšu kontrolu i upravljanje mrežom. Ova arhitektura donosi sigurno i proširivo rješenje sa mogućnošću kontrole saobraćaja, generisanja detaljnih analitičkih izveštaja, kao i potpuno grafičko okruženje za podešavanje uređaja i rješavanje problema. Više informacija o tome može se naći na: http://meraki.cisco.com.
Konferenciji su prisustvovali nastavnici iz raznih dijelova Bosne i Hercegovine, kao i stručnjaci u oblasti informacijsko-komunikacijskih tehnologija iz BiH i regiona.
S obzirom na to da SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica ima interesovanje u oblasti "Obrazovanje i informacione tehnologije", uzela je učešće na ovoj konferenciji. Konferenciji je prisustvovao profesor matematike Mirnes Smajilović, koji aktivno prati IT rješenja u oblasti obrazovanja, te shodno tehničkim i drugim mogućnostima naše škole, implementira sve ono što može da poboljša kvalitet naše nastave.
Tokom konferencije održana je i demonstracija rada 3D printera, interaktivne (pametne) table, te rad Kyocera MFP sa HyPAS platformom i Teaching Assistant aplikacijom koja omogućava automatsku obradu testova bez računara, kroz izradu, štampu, analizu, bodovanje i ocjenjivanje testova koji sadrže više ponuđenih odgovora koristeći popularnu formu oblačića.
Konferencija je bila podijeljena u tri sesije o sljedećim temama: