eTwinning predstvalja platformu za odgajatelje, učitelje, nastavnike, profesore, direktore, bibliotekare koji rade u školama i dječjim vrtićima evropskih država - članicama eTwinninga. Ova platforma omogućava članovima da komuniciraju, sarađuju, razvijaju projekte, razmjenjivaju znanja i iskustva te postanu dio najzanimljivije obrazovne zajednice u Europi. Do 2. aprila 2018. godine u eTwinning zajednicu uključeno je 565.192 učitelja, 191.946 škola i 73.116 projekata.
„Poznate žene matematičarke“ (Famous female mathematicians) je međunardoni projekat koji je realiziran putem platforme eTwinning u periodu od 18.01. do 15.04.2018. godine. U projektu su učestvovali učenici i nastavnici škola iz četiri države:
Autori projekta „Famous female mathematicians“ su nastavnica Nada Sokolović iz Osnovne škole „Osman Nakaš“ i Ivica Gregurec iz Osnovne škole „Đure Deželića“.
Predstavnici naše škole, na ovom projektu, bili su učenici trećeg razreda gimnazije, predvođeni profesorom Softić Munirom. Učenici koji su učestvovali u projektu su:
Projekat je zamišljen na način da će učenici na zanimljiv način istraživati, učiti i prezentovati znanja o poznatim matematičarkama u prošlosti i sadašnjosti, te takmičarkama koje su osvojile medalje na međunarodnim matematičkim takmičenjima.
Nakon upoznavanja saradnika u projektu, saradnici su istraživali i pravili prezentacije o matematičarkama iz prošlosti i sadašnjosti i takmičarkama. Saradnici su pravili matematičku vremensku lentu, na kojoj su prikazali poznate matematičarke, realizovali intervju sa nastavnicama matematike i video-konferenciju učenika i nastavnika o radu u projektu.
Naši učenici su tokom 8 sedmica, koliko je trajao radni dio projekta, istražili i naučili mnogo o poznatim matematičarkama, ali posebnu pažnju su posvetili bosansko-hercegovačkoj matematičarki Mirjani Malenici. Profesorica Malenica je poznata i dugogodišnja profesorica na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, koja je, nažalost, preminula u januaru ove godine.
Ciljevi projekta su bili proširiti znanje učenika o poznatim matematičarkama, o kulturnoj baštini zemalja u kojima su živjele, njihovom položaju u društvu, upoznavanje učenika sa nekim od web 2.0. alata i njihova online saradnja uz korištenje istih. Na osnovu upitnika koju su popunili učenici učesnici ovog projekta može se zaključiti da je ovo bio veoma uspješan projekat, koji je ispunio postavljene ciljeve i koji treba da posluži kao primjer inovativnog pristupa odgojno-obrazovnom procesu.
Tekst napisao: Munir Softić