Novosti

27 Feb

Ogledni čas: Korelacija između matematike i bosanskog jezika

Objavio: 

Biti nastavnik/profesor jedno je od najizazovnijih i najljepših zanimanja. Oni koji to jesu ovo razumiju i bez dodatnog objašnjenja. Ovoj tvrdnji, međutim, treba dodati i – jedno od najodgovornijih zanimanja. I, zaista, obrazovati i odgajati mlade generacije nije jednostavan posao. Za to ne postoji „kalup”. Od vas zavisi da li ćete i u kojoj mjeri biti dobar nastavnik. Ako zaista to želite da budete, prvo što treba da uradite jeste da izađete iz tog „kalupa”.

U postizanju ovog cilja nije dovoljno samo poznavanje izvrsnih predavačkih tehnika i vještina, treba izazvati poštovanje i divljenje učenika, a to vas neće naučiti na fakultetu i na praksi.

Sticanje poštovanja učenika zbog sopstvenih predavačkih sposobnosti i načina organiziranja časa, predstavljat će vam veliki užitak i izazov, ali i olakšanje u organizovanju nastave i u vođenju časa.

Kako izazvati poštovanje i divljenje učenika, pokazuju profesori SMŠ „Zijah Dizdarević“, koji naizgled spajaju nespojivo. Tako su u utorak, 27. februara 2018. godine, profesorica bosanskog jezika i književnosti Alma Kljaho i profesor matematike Munir Softić sa učenicima trećeg razreda gimnazije realizirali ogledni čas zasnovan na korelaciji predmeta matematika i bosanski jezik i književnost. Realizaciju i tok časa pratile su pedagogica škole Indira Pašalić i profesorica Alma Kadrić.

Čas je prvenstveno realiziran s ciljem unapređenja nastavnog procesa, poboljšanja razvoja kognitivnih sposobnosti kod učenika, razvoja sposobnosti logičkog mišljenja i zaključivanja, razvoja matematičke intuicije i mašte, te jačanja i razvijanja timskog duha. Korištenjem tehnike „otkrij grešku“, učenici su uočavali i ispravljali namjerno napravljene matematičke i pravopisne greške u prethodno pripremljenim matematičkim zadacima. Timovi su na taj način nastojali da osiguraju što više bodova kako bi na kraju dobili nagradu koja je obećana za pobjednike od strane profesora. Također, u proces vrednovanja i ocjenjivanja učenika bili su uključeni i sami učenici, koji su imali priliku da u svome timu procijene i ocijene trud, zalaganje i znanje svojih drugarica i drugova.

Iako je ovaj tip časa u našoj školi izveden prvi put, pozitivno je prihvaćen od strane učenika. Realizirani čas je opravdao očekivanja predmetnih nastavnika. Primijenjena je posebna organizacija rada, primijenjeni su različiti oblici rada, kao i interaktivne metode, uz korištenje savremenih nastavnih pomagala. Čas baziran na korelaciji različitih nastavnih predmeta se pokazao produktivnim i zanimljivim učenicima i ovakvi tipovi časa bi se mogli primjenjivati ubuduće u nastavnom procesu.

(Tekst napisao: Munir Softić)