U organizaciji Udruženja matematičara Tuzlanskog kantona (UM TK) i Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, dana 20.01.2018. godine je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Tuzli održana prva jednodnevna radionica "Škola GeoGebre" za nastavnike i profesore matematike, u svrhu stručnog usavršavanja.
Školu GeoGebre je otvorio predsjednik UM TK prof. dr. Enes Duvnjaković, a predavači prvog dana su bili prof. dr. Nermin Okičić i Mirnes Smajilović, prof. matematike u SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica.
Savremeni pristupi u nastavi imaju za cilj da se stečeno teorijsko znanje primjeni u praksi. Interaktivni sadržaji u nastavi su poseban vid nastave pomoću računara koji su primjenjivi u svim disciplinama a posebno u prirodnim i tehničkim naučnim oblastima u kojima postoji realna potreba za vizualizacijom procesa.
Jedan od najvažnijih ciljeva poučavanja matematike je naučiti učenike misliti, odnosno osposobitiih za rešavanje problema u budućem životu. Konkretno se ovdje misli na primjenu stečenog teorijskog znanja u praksi. U radu matematičar George Polya opisuje model rješavanja problema u matematici koji se sastoji od četiri koraka: problem, donošenje plana, izvođenje plana i pogled unazad. Možemo zaključiti da se istraživački usmjerena nastava potpuno uklapa u navedni model rješavanja problema. Primjena interaktivnih sadržaja itekako nalazi primjenu u ovom modelu.
Matematički obrazovni softveri su namijenjeni za inovativno, interaktivno i dinamičko podučavanje iz raznih oblasti matematike.
GeoGebra je dinamički matematički besplatni softver koji povezuje geometriju, algebru i analizu. Razvio ga je Markus Hohenwarter na Florida Atlantic Univerzitetu za učenje i podučavanje matematike od srednjoškolskog do fakultetskog nivoa.
U prvom slučaju, GeoGebra je dinamički geometrijski sistem. Možemo izvoditi konstrukcije s tačkama, vektorima, dužima, pravim, konika, kao i crtati grafike funkcija, a zatim ih dinamički mijenjati. Sa druge strane, GeoGebra obezbjeđuje neke tipične funkcije sistema računarske algebre, kao što je nalaženje značajnih tačaka funkcije (nule, ekstremne tačke, prevojne tačke), direktno zadavanje jednačina i koordinata, izračunavanje izvoda i integrala zadanih funkcija. Zato je GeoGebra dobar izbor za višestruku reprezentaciju matematičkih objekata. Primjena bi bila najkorisnija učenicima za rješavanje matematičkih problema kako na časovima tako i van njih.
GeoGebra je kreirana sa ciljem da pomogne učenicima u boljem razumijevanju matematike. Učenici mogu lahko manipulisati sa promjenljivima, jednostavnim prevlačenjem "slobodnih" objekata po ravni crteža, ili upotrebom klizača. Učenici tehnikom manipulisanja slobodnih objekata generišu promjene, a potom uočavaju kako se to odražava na zakonitost ponašanja zavisnih objekata. Na taj način, učenici su dobili mogućnost da rješavaju i uočavaju neke probleme putem dinamičkog istraživanja tih matematičkih relacija.
GeoGebra obezbjeđuje dobre mogućnosti za kooperativno učenje. Kooperativno učenje predstavlja dobar izbor načina rada za mnoge matematičke oblasti. Klasična predavanja bi trebalo zamijeniti sa tematski orijentisanim interaktivnim. Primarna uloga nastavnika nije predavanje, objašnjavanje ili neki drugi vid pokušaja "transfera" matematičkog znanja, već kreiranje situacija koje će omogućiti učenicima da brže "naprave" neophodne mentalne konstrukcije. U tom smislu, GeoGebra pruža višestruke mogućnosti za kooperativno učenje, na primjer rad u malim grupama, ili interaktivna nastava cijelom razredu, ili pak individualne/grupne prezentacije učenika.
Sa druge strane, GeoGebra nastavnicima nudi značajne mogućnosti za kreiranje interaktivnih obrazovnih materijala koji mogu biti dostupni i na internetu. GeoGebra stimuliše nastavnike da koriste tehnologije u nastavi, na poljima: vizualizacija matematike; "istraživanja" u matematici; interaktivni časovi putem sajta, ili na daljinu; razni oblici primjene matematike, itd.
GeoGebru možete preuzeti u prilogu ispod.
GeoGebra pomoć možete pogledati na linku http://wiki.geogebra.org ili preuzeti verziju standardnog priručnika:
Interaktivne besplatne materijale možete pogledati i preuzeti sa GeoGebra Tube http://tube.geogebra.org.