Novosti

12 Okt

Održana Treća godišnja eTwinning konferencija u Doboju Istaknuto

Objavio: 

U organizaciji Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u ulozi Državne službe za podršku realizacije eTwinning programa, 11. i 12. 10. 2018. god. u Doboju održana je Treća godišnja eTwinning konferencija.

Konferencija je bila namijenjena svim eTwinnerima u Bosni i Hercegovini, početnicima u eTwinningu i iskusnim eTwinnerima koji žele nadograditi znanje, promovisati svoje aktivnosti i uspostaviti saradnju s eTwinnerima BiH.

Cilj godišnje Konferencije jeste unapređenje kvalitete projektnog rada, usmjeravanje razumijevanja obrazovnih vlasti na važnost uključivanja nastavnika u projektne aktivnosti i povezivanje odgojno-obrazovnih ustanova radi sticanja specifičnih znanja, vještina koje bi osigurale uspjeh i unapređenje učeničkih postignuća. U tu svrhu, ovogodišnja konferencija "eTwinning od A do Ž / од A до Ш" bila je usmjerena na promociju kvaliteta europskih projekata i planiranja eTwinning projekata. Projekti eTwinninga se integrišu u nastavni plan i program, motivirajući učenike i nastavnike i unapređujući odgojno-obrazovne ustanove i kolektiv.

Konferenciji je prisustvovalo 80 eTwinnera iz cijele Bosne i Hercegovine, registrovanih korisnika portala etwinning.net.

Učesnik konferencije ispred SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica bio je profesor matematike Mirnes Smajilović, a naša škola do sada ima 8 registrovanih profesora na eTwinning portalu.

Konferenciju je otvorila Alisa Ibraković, zamjenica direktorice Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje.

Žaneta Džumhur iz Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje pojasnila je da je eTwinning dio programa Erasmus+ čija je implementacija u BiH počela 1. januara 2015, i istakla prioritete za 2018. godinu:

  • Kvalitetnija i vidljivija integracija eTwinning-a u odgojno obrazovnim procesima sa akcentom na integraciju u NPP i motivisanje nastavnika koji su ranije prošli uvodne radionice za dalji rad
  • Podizanje kvaliteta eTwinning projekata sa posebnim naglaskom na projekte u srednjim školama – nastavnika koji podučavaju učenike uzrasta 14 do 18 godina
  • Osvještavanje savjetnika i inspektora u nadležnim ministarstvima i pedagoškim zavodima o mogućnostima eTwinninga u redovnom nastavnom procesu

U 2018. godini se u eTwinning program dodatno uključilo 282 eTwinnera i 52 škole sa ukupno 396 projekata, a platformu do sada koristi preko 600 hiljada eTwinnera iz cijele Europe.

Prvog dana konferencije, kroz paralelne sesije eTwinning ambasadori su održali po jednu radionica za svaku grupu.

Narednog dana konferencije napravljen je presjek događanja, gdje su ambasadori prezentovali prijedloge eTwinning projekata nastalih kroz održane radionice.

Zatim se govorilo o onlajn seminaru, o inicijativi Move2Learn, te o eTwinning školi.

Na kraju same konferencije dodijenjene su i određene nagrade.

eTwinning nudi platformu za odgojno – obrazovne radnike (nastavnike, direktore, bibliotekare, itd), koji rade u školama i dječjim vrtićima evropskih država članica eTwinning-a. Putem ove platforme članovi mogu komunicirati, sarađivati, razvijati projekte, razmjenjivati znanje i iskustvo te postati dio najzanimljivije obrazovne zajednice u Evropi.

eTwinning promoviše saradnju škola u Evropi korištenjem informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT) pružajući podršku, alate i usluge za škole. eTwinning, također, nudi mogućnosti za besplatno i kontinuirano onlajn stručno usavršavanje za nastavnike.

eTwinning portal je namijenjen međunarodnoj saradnji i usavršavanju nastavnog i nenastavnog osoblja od predškolskog odgoja i obrazovanja do srednje škole. eTwinning podržava virtualnu saradnju i razmjenu dobrih praksi, kao i online materijala između nastavnog osoblja evropskih zemalja.

Ova platforma je dio Erasmus+ programa Evropske unije za obrazovanje, obuku, mlade i sport za period 2014.-2020. godine.