Novosti

31 Maj

Dan bijelih traka obilježen u našoj školi (FOTO) Istaknuto

Objavio: 

Simbolika bijelih traka dolazi iz 31. maja 1992. godine, kada su vlasti bosanskih Srba u Prijedoru (kasnije i u nekim drugim mjestima) izdale naredbu putem lokalnog radija kojom se naređuje nesrpskom stanovništvu da obilježi svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, i da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava.

U znak sjećanja na dešavanja iz Prijedora i okoline tokom 1992. godine, učenici i uposlenici SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica su danas simboličkim dijeljenjem i vezivanjem bijelih traka u dvorištu škole obilježili 31. maj, Dan bijelih traka.

Također je vršena i podjela informativnih letaka o dešavanjima u Prijedoru, kako bi se učenici dodatno informisali.

U dvorištu škole je bila postavljena i tabla "Poruke protiv zaborava" na koju su učenici ispisivali svoje poruke, a koja će biti izložena u holu škole narednih dana.

Nosioci aktivnosti obilježavanja Dana bijelih traka u našoj školi bili su učenici 2. razreda gimnazije sa prof. Mirnesom Smajilovićem i direktoricom škole Merimom Sijarić, a u pripremi obilježavanja Dana bijelih traka doprinos su dali i učenici prvog razreda medicinske škole/medicinske sestre-tehničari.

Tokom obilježavanja realizovan je i historijski čas o Prijedoru preko školskog radija. Tom prilikom govorilo se o dešavanjima u Prijedoru u periodu od 1992. do 1995. godine, kada je protjerano oko 53.000 osoba, a kroz logore Keraterm, Trnopolje i Omarska, te još 54 mjesta zatočenja prošlo oko 31.000 muškaraca, djece i žena nesrpske nacionalnosti.

Također su pročitana imena 102 djece ubijene u Prijedoru 1992. i 1993. godine. Najmlađe dijete bio je dvomjesečni Velid Softić, a najstarija su imala nepunih 17 godina. Najviše ih je ubijeno u periodu od 24. maja do 6. augusta 1992. godine.

I ova djeca su bila obilježena bijelom trakom. Označili su ih jer su bila drugačija od onih koji su im zauvijek prekinuli snove i oduzeli ih iz naručja njihovih roditelja.

Vrlo je važno podsjetiti bijelim trakama na necivilizacijski čin kojim su u Prijedoru obilježavani svi građani koji nisu bili srpske nacionalnosti. Ta fašistička kampanja, po okrutnosti ravna kampanji protiv Jevreja tokom Drugog svjetskog rata, bila je uvod u etničko čišćenje nesrpskog stanovništva i genocid nad Bošnjacima na području Prijedora.

Važno je da nam se to više nikada ne ponovi i zbog toga je nužno opominjati i podsjećati mlade generacije da ovakve pojave treba osuditi, a suživot i toleranciju graditi na zdravim i humanim principima.

Na kraju, želimo se zahvaliti svim medijima koji su pratili obilježavanje Dana bijelih traka u našoj školi, među kojima je i Dnevni Avaz.

(Foto: Hamza Mešak)