Zanimljivosti

Dana 08.05.2018. godine u našoj školi je održana Origami radionica u okviru Matematičke sekcije "Algoritam" koju vodi profesor matematike Mirnes Smajilović.

Radionici su prisustvovali učenici drugog i četvrtog razreda gimnazije, te učenici tehničke škole. Radionica je imala za cilj afirmaciju matematike na jedan kreativniji način te vizualizaciju određenih matematičkih koncepata.

Tokom radionice posebno se istakao učenik Alem Fejzić, koji je i ranije pokazivao interes za origami tehniku.

Origami modeli nastali na ovoj radionici će biti izloženi u holu naše škole 9. maja 2018. godine povodom 40 godina rada škole.

U nastavku se možete kratko upoznati sa prednostima ovako organizovane radionice u nastavi matematike.

Origami je stara tradicionalna umjetnost savijanja papira u razne modele, kao što i sam naziv kaže: jap. ori = savijanje i kami = papir.

Origami ima široku primjenu u matematici, ali se primjenjuje i u drugim područjima kao što su elektrotehnika ili optika. Primjenjuje se i u slaganju zračnih jastuka u automobilima, u slaganju teleskopa u svemiru kojima se prečnik kreće od 100 metara na više i u brojnim drugim životnim situacijama.

Vizualizacija u nastavi matematike ima veliku ulogu. Mnoge aksiome, teoreme i definicije lakše je razumjeti ako oni dobiju svoj vizualni prikaz. Origami primijenjujemo u nastavi matematike za vizualizaciju određenih geometrijskih pojmova.

Izrađivanje origami modela prikladno je za rad u grupama jer se uz timski rad ostvaruje i socijalizacija. Učenici usvajaju nove matematičke pojmove i uočavaju nove odnose u prostoru ili ravnini. Za savijanje papira koriste vlastite ruke koje prate određen niz koraka i daju vidljive rezultate. Da bi rezultat bio uspješan, koraci se moraju provesti na tačno opisan način. Tako se razvija spretnost i preciznost u radu.

Origamijem u matematici možemo prikazati trodimenzionalnu geometriju, centralnu i osnu simetriju, poligone, Platonova tijela i druge poliedre, paralelnost, okomitost, pravce koji se sijeku, presijecanje ravnina, podudarnost i sličnost, površine i zapremine, uglove i simetrale ugla... Također možemo dokazati neke teoreme.

Materijal potreban za rad je jedan ili nekoliko listova papira, stoga se vrlo lahko može osmisliti zabavan, zanimljiv i poučan čas matematike koji će pobuditi interes učenika za samostalna istraživanja.

Snalaženje u prostoru je važna vještina koju učenici trebaju usvajati i razviti dok uče matematiku. Origami je metoda kojom se ta sposobnost može razviti istovremeno s usvajanjem matematičkih sadržaja, motivacijom i boljim pristupom matematici kao predmetu. Origami se može koristiti na času geometrije i poboljšati učeničko matematičko znanje i znanje o prostoru.

Svi se slažu da je umjetnost ili vještina savijanja papira uspješno matematičko sredstvo poučavanja.

Učenici trebaju proučavati geometrijske oblike i predmete iz prve ruke, vlastitim iskustvom, treba im se dozvoliti da razviju vlastito razumijevanje geometrijskih odnosa. Bilo da se radi o izradi trodimenzionalnih modela, crtanju dvodimenzionalnih oblika ili o rukovanju s gotovim modelima, korištenjem ovih vještina dolazimo do obogaćivanja prostornih sposobnosti učenika.

Zato možemo reći da postoji jasna veza između svega spomenutog i umjetnosti savijanja papira. Tu se slažu svi matematičari i preporučuju tu vještinu kao pogodno nastavno sredstvo poučavanja.

U pravilu se može naći prikladan origami za bilo koju geometrijsku temu.

Ovom metodom matematika oživljava i u učeničkim umovima, a profesor ima priliku vidjeti šta učenike pokreće, šta ih zanima i šta im predstavlja izazov, koliko su uporni i kreativni.

Zbog svega navedenoga, preporučujemo origami u nastavi matematike, kao posebno inovativno nastavno sredstvo.

Objavljeno u Novosti