Zanimljivosti

U cijelom svijetu se 1. decembar obilježava kao Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a, a obilježavanje je počelo 1988. godine, na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a, učenici SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica u saradnji sa Crvenim križom Fojnica su organizovali predavanje na temu "Pričajmo o AIDS-u" koju je prezentovala naša učenica i volonterka CK Fojnica Amina Japaur.

Cilj predavanja je podizanje svijesti kod omladine o tome koliko je ovo oboljenje opasno, da ne postoji lijek protiv HIV-a, te da je jedini način za prevenciju bolesti izbjegavanje rizičnih oblika ponašanja. Istaknuto je da prevencija AIDS-a zahtijeva samodisciplinu, da te mjere prevencije ne ograničavaju ličnu slobodu, i da su uspješne i spašavaju živote.

Učenici su informisani kako se prenosi HIV: seksualnim putem, putem krvi i krvnih derivata, nesterilnih igala, te vertikalno sa majke na plod.
HIV se može naći u različitim tjelesnim tekućinama kao što su krv, sperma, vaginalne izlučevine i majčino mlijeko. Do zaraze HIV-om može doći samo ako neka od ovih tekućina sa HIV pozitivne (zaražene) osobe dospije u krvotok druge zdrave osobe.

Stanje u Bosni i Hercegovini

Prema podacima s kojima raspolažu nadležne instucije od prvog slučaja 1986. godine pa do septembra ove godine u BIH je ukupno registrirano 287 HIV pozitivnih osoba, od kojih je njih 125 razvilo AIDS, kazala je na Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a glavna federalna epidemiologinja Jelena Ravlija. Prema tim podacima od AIDS-a su u našoj zemlji do sada umrle 64 osobe. U odnosu na zemlje u okruženju, BiH ima nižu stopu obolijevanja, ali je istovremeno i zemlja s niskom stopom testiranih.

Stanje u svijetu

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i Zajedničkog programa UN za borbu protiv HIV/AIDS-a (UNAIDS-a) u svijetu trenutno živi oko 33 miliona ljudi zaraženih HIV-om. Godišnje se HIV-om u svijetu zarazi oko 2,5 miliona osoba, a oko 2 miliona umre od AIDS-a.

Objavljeno u Novosti