Novosti

U SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica, 21. marta 2019. godine, održan je Međunarodni matematički izazov "Klokan matematičar 2019". 135 učenika naše škole, od prvog do četvrtog razreda, uzelo je učešće u kategorijama junior i student, radeći zadatke u isto vrijeme sa svim ostalim učenicima u BiH i šire, pod nadzorom profesora u našoj školi.

U SMŠ "Zijah Dizdarević" se već treći put organizuje međunarodni matematički izazov Klokan matematičar.

Prema međunarodnim dogovorima, svaki učenik se ima pravo takmičiti bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi, pa je jedan od ciljeva bio ohrabriti sve učenike da uzmu učešća bez obzira na njihove prethodne rezultate u školi. Izazov ima za osnovni cilj da omogući učenicima da se zabave, nešto novo nauče i da pokažu sve svoje talente, i poznate i skrivene.

Učešće na ovom izazovu može biti jedan zabavan početak otkrivanja i razvoja učeničkih talenata za matematiku i matematičko razmišljanje.

Takmičenje ovog tipa u kojem takmičari individualno rješavaju 24 zadatka različite težine bez upotrebe elektronskih pomagala, je bez eliminacije i finala.

Izazov je održan u organizaciji aktiva profesora matematike Mirnesa Smajilovića i Munira Softića uz pomoć kolega profesora u samom nadzoru, pri čemu su učenici, rješavajući veoma interesantne i pažljivo odabrane zadatke, bili raspoređeni u četiri učionice.

U ime aktiva profesora matematike naše škole, zahvaljujemo se ostalim kolegama na razumijevanju i direktorici škole Merimi Sijarić na podršci prilikom organizacije i izvođenja ovog matematičkog izazova.

Rješenja zadataka će biti dostupna od 21. aprila 2019. godine na http://www.klokan-matematicar.ba.

Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika bit će objavljeni 13. maja 2019. godine na http://www.klokan-matematicar.ba, a ostali učenici mogu svoj plasman saznati kod koordinatora škole.

Svi učenici učesnici će dobiti i digitalne diplome kao potvrdu za učešće na Klokan matematičar izazovu 2019. godine.

Propozicije izazova

Izazov pokriva različite oblasti matematike i matematičkog razmišljanja. Uvijek su, ili vrlo često, svi zadaci pristupačni svim učenicima pa i onima koji nemaju neka predznanja ali žele da nauče nešto novo i da razmišljaju.

  • vrijeme rada je 75 minuta
  • rješava se 24 zadatka
  • takmičenje je pojedinačno
  • računari (elektronska pomagala) su zabranjeni
  • svaki zadatak ima pet ponuđenih odgovora od kojih je samo jedan tačan
  • prvih osam pitanja nosi po 3 boda, drugih osam po 4 boda, a trećih osam po 5 bodova
  • ako nijedan odgovor nije zaokružen, ili je zaokruženo više od jednog odgovora, zadatak donosi 0 bodova
  • ako je zaokruženi odgovor pogrešan, oduzima se četvrtina bodova predviđenih za taj zadatak
  • na početku svaki učesnik dobiva 24 boda, kako bi se izbjegli negativni bodovi
  • najveći mogući broj bodova je 120

O samom takmičenju "Klokan bez granica"

Ideja i motivacija za ovo takmičenje potiče još iz 1978. godine, kada je Peter O'Halloran, profesor matematike iz Sidneja, osmislio neku vrstu kompjuterskog programa, tj. igrice, koja je predstavljala test sa zadacima iz matematike sa više ponuđenih odgovora. U tom testu učestvovali su svi učenici iz Australije u isto vrijeme.

Nakon toga, 1991. godine, dva nastavnika u Francuskoj André Deledicq i Jean Pierre Boudine inspirisani idejom australijskog kolege pokreću nacionalno takmičenje u kojem učestvuje oko 120000 mladih i nazivaju ga, u čast australijskim kolegama, Klokan/Kengur.

Godine 1993. takmičenje "prelazi granice" Francuske, te postaje evropsko takmičenje u kom učestvuje 21. zemlja iz Europe,  broj učesnika raste na skoro pola miliona, a takmičenje mijenja naziv u Klokan/Kengur bez granica. Od 2011. godine na ovom takmičenju učešće svake godine uzima i preko 6 miliona učenika, sa preko 60 zemalja iz cijelog svijeta, sa tendencijom rasta broja učesnika. Iz tog razloga se dalje organizuje kao međunarodno takmičenje.

Što se tiče Bosne i Hercegovine, od 2017. godine učestvuje na ovom takmičenju.

Sve informacije o udruženju i međunarodnoj inicijativi možete vidjeti na zvaničnoj stranici udruženja: http://www.aksf.org

Aktiv profesora matematike SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica

Objavljeno u Novosti

Dana 08.05.2018. godine u našoj školi je održana Origami radionica u okviru Matematičke sekcije "Algoritam" koju vodi profesor matematike Mirnes Smajilović.

Radionici su prisustvovali učenici drugog i četvrtog razreda gimnazije, te učenici tehničke škole. Radionica je imala za cilj afirmaciju matematike na jedan kreativniji način te vizualizaciju određenih matematičkih koncepata.

Tokom radionice posebno se istakao učenik Alem Fejzić, koji je i ranije pokazivao interes za origami tehniku.

Origami modeli nastali na ovoj radionici će biti izloženi u holu naše škole 9. maja 2018. godine povodom 40 godina rada škole.

U nastavku se možete kratko upoznati sa prednostima ovako organizovane radionice u nastavi matematike.

Origami je stara tradicionalna umjetnost savijanja papira u razne modele, kao što i sam naziv kaže: jap. ori = savijanje i kami = papir.

Origami ima široku primjenu u matematici, ali se primjenjuje i u drugim područjima kao što su elektrotehnika ili optika. Primjenjuje se i u slaganju zračnih jastuka u automobilima, u slaganju teleskopa u svemiru kojima se prečnik kreće od 100 metara na više i u brojnim drugim životnim situacijama.

Vizualizacija u nastavi matematike ima veliku ulogu. Mnoge aksiome, teoreme i definicije lakše je razumjeti ako oni dobiju svoj vizualni prikaz. Origami primijenjujemo u nastavi matematike za vizualizaciju određenih geometrijskih pojmova.

Izrađivanje origami modela prikladno je za rad u grupama jer se uz timski rad ostvaruje i socijalizacija. Učenici usvajaju nove matematičke pojmove i uočavaju nove odnose u prostoru ili ravnini. Za savijanje papira koriste vlastite ruke koje prate određen niz koraka i daju vidljive rezultate. Da bi rezultat bio uspješan, koraci se moraju provesti na tačno opisan način. Tako se razvija spretnost i preciznost u radu.

Origamijem u matematici možemo prikazati trodimenzionalnu geometriju, centralnu i osnu simetriju, poligone, Platonova tijela i druge poliedre, paralelnost, okomitost, pravce koji se sijeku, presijecanje ravnina, podudarnost i sličnost, površine i zapremine, uglove i simetrale ugla... Također možemo dokazati neke teoreme.

Materijal potreban za rad je jedan ili nekoliko listova papira, stoga se vrlo lahko može osmisliti zabavan, zanimljiv i poučan čas matematike koji će pobuditi interes učenika za samostalna istraživanja.

Snalaženje u prostoru je važna vještina koju učenici trebaju usvajati i razviti dok uče matematiku. Origami je metoda kojom se ta sposobnost može razviti istovremeno s usvajanjem matematičkih sadržaja, motivacijom i boljim pristupom matematici kao predmetu. Origami se može koristiti na času geometrije i poboljšati učeničko matematičko znanje i znanje o prostoru.

Svi se slažu da je umjetnost ili vještina savijanja papira uspješno matematičko sredstvo poučavanja.

Učenici trebaju proučavati geometrijske oblike i predmete iz prve ruke, vlastitim iskustvom, treba im se dozvoliti da razviju vlastito razumijevanje geometrijskih odnosa. Bilo da se radi o izradi trodimenzionalnih modela, crtanju dvodimenzionalnih oblika ili o rukovanju s gotovim modelima, korištenjem ovih vještina dolazimo do obogaćivanja prostornih sposobnosti učenika.

Zato možemo reći da postoji jasna veza između svega spomenutog i umjetnosti savijanja papira. Tu se slažu svi matematičari i preporučuju tu vještinu kao pogodno nastavno sredstvo poučavanja.

U pravilu se može naći prikladan origami za bilo koju geometrijsku temu.

Ovom metodom matematika oživljava i u učeničkim umovima, a profesor ima priliku vidjeti šta učenike pokreće, šta ih zanima i šta im predstavlja izazov, koliko su uporni i kreativni.

Zbog svega navedenoga, preporučujemo origami u nastavi matematike, kao posebno inovativno nastavno sredstvo.

Objavljeno u Novosti

U SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica, 15. marta 2018. godine, održano je Međunarodno takmičenje "Klokan matematičar 2018". Oko šezdeset učenika naše škole, od prvog do četvrtog razreda, takmičilo se u kategorijama junior i student, radeći zadatke u isto vrijeme sa svim ostalim učenicima u BiH i šire, pod nadzorom svojih profesora u prostorijama škole.

Naša škola već drugi put učestvuje u ovom međunarodnom takmičenju.

Prema međunarodnim dogovorima, svaki učenik ima pravo se takmičiti bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi, pa je jedan od ciljeva bio ohrabriti sve učenike da uzmu učešća bez obzira na njihove prethodne rezultate u školi. Izazov ima za osnovni cilj da omogući učenicima da se zabave, nešto novo nauče i da pokažu sve svoje talente, i poznate i skrivene.

Izazov je i zabavan i poučan i smatra se vrhunskom obrazovnom aktivnošću. Učešće na ovom izazovu može biti jedan zabavan početak otkrivanja i razvoja učeničkih talenata za matematiku i matematičko razmišljanje.

Takmičenje ovog tipa u kojem takmičari individualno rješavaju 24 zadatka različite težine bez upotrebe elektronskih pomagala, je bez eliminacije i finala.

Prema pravilima organizatora, sami učenici finansiraju učešće u navedenom takmičenju po 3 KM.

Izazov je održan uz organizaciju aktiva profesora matematike: Mirnesa Smajilovića, Munira Softića i Alme Bešić, koji su vršili i sam nadzor prilikom 80-ominutnog izvođenja izazova, pri čemu su učenici, rješavajući veoma interesantne i pažljivo odabrane zadatke, bili raspoređeni u dvije učionice.

U ime aktiva profesora matematike naše škole, zahvaljujemo se ostalim kolegama na razumijevanju i direktorici škole Merimi Sijarić na podršci prilikom organizacije i izvođenja ovog takmičenja.

Rješenja zadataka će biti dostupna za najmanje mjesec dana od održanog takmičenja, na http://www.klokan-matematicar.ba.

Rezultati takmičenja bit će objavljeni na http://www.klokan-matematicar.ba.

Za najbolje učesnike će biti organizovani susreti sa naučnim radnicima, prigodne škole i susreti za sve zainteresovane za matematiku.

O samom takmičenju "Klokan bez granica"

Ideja i motivacija za ovo takmičenje potiče još iz 1978. godine, kada je Peter O'Halloran, profesor matematike iz Sidneja, osmislio neku vrstu kompjuterskog programa, tj. igrice, koja je predstavljala test sa zadacima iz matematike sa više ponuđenih odgovora. U tom testu učestvovali su svi učenici iz Australije u isto vrijeme.

Nakon toga, 1991. godine, dva nastavnika u Francuskoj André Deledicq i Jean Pierre Boudine inspirisani idejom australijskog kolege pokreću nacionalno takmičenje u kojem učestvuje oko 120000 mladih i nazivaju ga, u čast australijskim kolegama, Klokan/Kengur.

Godine 1993. takmičenje "prelazi granice" Francuske, te postaje evropsko takmičenje u kom učestvuje 21. zemlja iz Europe,  broj učesnika raste na skoro pola miliona, a takmičenje mijenja naziv u Klokan/Kengur bez granica. Od 2011. godine na ovom takmičenju učešće svake godine uzima i preko 6 miliona učenika, sa preko 60 zemalja iz cijelog svijeta, sa tendencijom rasta broja učesnika. Iz tog razloga se dalje organizuje kao međunarodno takmičenje.

Što se tiče Bosne i Hercegovine, od 2017. godine učestvuje na ovom takmičenju.

Sve informacije o udruženju i međunarodnoj inicijativi možete vidjeti na zvaničnoj stranici udruženja: http://www.aksf.org

Objavljeno u Novosti

U organizaciji Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta SBK u četvrtak, 01. septembra 2016. godine održan je seminar za pedagoge, nastavnike/profesore fizike i nastavnike/profesore hemije u Travniku.

Profesorice fizike Lejla Abdulahović Smajilović i Lejla Smajlović prisustvovale su ovom edukativnom seminaru, koji je obuhvatao predavanju na temu "Eksperiment u nastavi fizike" predavača prof. dr. Hrustema Smailhodžića, dok je pedagogica Indira Pašalić prisustvovala predavanju za pedagoge koje su održali prof. dr. Tarik Obralić na temu "Uloga školskog pedagoga u radu škole" i prof. dr. Hazim Selimović na temu "Savremeni pristup u pedagoškom istraživanju".

Narednog dana seminara, 02. septembra 2016. godine, održana su predavanje za bibliotekare, sekretare, direktore i nastavnike/profesore matematike, također u Travniku.

Profesori matematike u našoj školi Alma Bešić, Munir Softić i Mirnes Smajilović prisustvovali su ovom edukativnom predavanju za nastavnike i profesore matematike koje je obuhvatalo predavanje prof. dr. Seada Rešića na temu "Zanimljivi načini rješavanja matematičkih zadataka", te predavanje doc. dr. Tunje Perića na temu "Primjena teorije igara u rješavanju matematičkih zadataka", dok je profesorica Edina Sikirić-Vehabović prisustvovala edukaciji na temu "Školska biblioteka: jedan od važnijih ciljeva za postizanje ciljeva učenja" predavača mr. Dženana Kosa.

Objavljeno u Novosti