U samom srcu Bosne i Hercegovine, pedesetak kilometara od glavnog grada Sarajeva, između visokih šumovitih planina, na isprepletenoj mreži planinskih vodotokova ukotlila se dolina i u njoj gradić Fojnica, gradić koji se kroz pisane dokumente prvi put spominje daleke 1365. godine, na dan 18. mart. U novije vrijeme ovaj datum, odnosno 18. mart obilježava se kao Dan općine Fojnica.
U cilju obilježavanja Dana općine Fojnica, u petak, 18.03.2016. godine članovi Vijeća učenika su realizovali skromni program putem školskog radija. Program je realizovan na svakom od prva tri časa, i trajao je prosječno po deset minuta. Učenicima i uposlenicima škole prezentovane su sljedeće teme:
Također, uobičajeni program koji se izvodi na velikom odmoru putem školskog radija bio je prilagođen obilježavanju Dana općine Fojnica.
U četvrtak, 17.03., vrijedni članovi Vijeća učenika su pripremili prigodne školske panoe na već navedene teme, i ti panoi su isti dan bili izloženi u školskom holu. Jedna od aktivnosti koja je također provedena jeste i javna čestitka Dana općine Fojnica za sve Fojničane i Fojničanke.
Učenici koji su učestvovali u reliziranju programa posvećenom Danu općine Fojnica su: Amar Softić, Adna Pugonja, Edina Hajdarević, Đelila Arnautović, Jasmina Aletić, Edina Bureković, Amina Japaur, Amina Bukvić, Amila Ibrahimović, Selma Omerčević, Ajla Turko, Amina Polutan, Ilma Karasalihović, Ragib Pugonja, Šejla Kršić, a sve navedene aktivnosti je popratio i koordinirao profesor Munir Softić.
U SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica je 14. marta 2016. godine obilježen dan broja Pi, a u sklopu Dana općine Fojnica. Profesor matematike Mirnes Smajilović je zajedno sa učenicima pripremio edukativni program posvećen broju Pi, kojeg su tom prilikom predstavili učenicima i profesorima naše škole. Centralni događaj ovog programa bilo je takmičenje iz recitovanja decimala broja Pi.
Naime, 14. mart u svijetu se obilježava kao dan broja Pi, prema američkom formatu vremena, što simbolički predstavlja 3,14. Obilježava se zvanično od 2009. godine, a prvi puta je obilježen 1988. godine. Naša škola ove godine prvi puta obilježava dan broja Pi.
Dan općine Fojnica obilježava se 18. marta jer se na ovaj datum 1365. godine, prema sačuvanoj historijskoj građi, Fojnica prvi put spominje u pisanim dokumentima.
Program obilježavanja dana broja Pi su vodile učenice gimnazije Amila Vrabac i Nedžma Vehabović.
U uvodnom dijelu programa, prisutnima se u pozdravnom govoru obratila direktorica škole Merima Sijarić, koja je izrazila svoje zadovoljstvo i podršku ovakvim vidovima vannastavnih aktivnosti.
"Želim da ovakvih dešavanja ima što više u našoj školi, da školski hol bude maksimalno iskorišten u narednom periodu. Ovo što danas organizujemo sa našim učenicima i profesorima posvećujemo obilježavanju Dana općine Fojnica. Svake godine mi smo to obilježavali na određeni način, najčešće sportskim aktivnostima, a ovaj put hoćemo znanjem" - kazala je direktorica Merima Sijarić.
Profesor Mirnes Smajilović se kratko obratio i istakao da je značaj obilježavanja dana broja Pi afirmacija i popularizacija matematike među učenicima. Za cilj takmičenja je spomenuo razvijanje kod učenika osobina strpljivosti i upornosti, koje su vrlo bitne za njihov dalji uspjeh. Također je spomenuo da su takmičari imali priliku da razvijaju vlastite i primjenjuju postojeće tehnike pamćenja, te koristeći se logikom grupisanja cifara mogli su odabrati najpogodnije načine za to.
U praksi se bilježi malim grčkim slovom π.
Numerička vrijednost pi, zaokružena na 64 decimalna mjesta, jest:
π = 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 5923
Pi je iracionalan broj i nemoguće ga je prikazati kao razlomak.
Moguće je unutar broja π pronaći datum rođenja ili bilo koji drugi niz brojeva. To možete provjeriti na web stranici http://mypiday.com/ koje je napravljena u poznatom Wolfram jeziku.
Nakon kratkih obraćanja, počeo je edukativni program. Učenici: Kenan Handžić, Edina Pašić, Melina Ramić, Jasmina Ramić, Amila Huskić, Amina Bukvić, Seida Beba, Selma Omerčević, Berina Pamić i Šejla Kršić kazali su nešto više o broju Pi, od toga kako je počela priča o tom broju, ko ga je otkrio, kako je tekao razvoj određivanja približne vrijednosti broja Pi, do toga kako danas u informatičkom dobu gledamo na taj broj.
Učenica Melina Ramić je praktično odredila približnu vrijednost broja Pi, mjerenjem obima i prečnika kruga, te njihovim dijeljenjem.
Muzički nadareni učenici naše škole, Faris Mušić i Adnan Orman su svakoj od cifara od 0 do 9 dodijelili jednu notu, i time dobili muzičku kompoziciju broja Pi, koju su predstavili publici.
Učenica Irma Mačkić, je za profesore pripremila zanimljive kolače na kojima je bio urezan simbol broja Pi (π), jer je i to uobičajeno na taj dan.
Za obilježavanje dana broja Pi, učenici su u saradnji sa prof. Mirnesom Smajilovićem pripremili više edukativnih panoa, koji su bili izloženi u školskom holu: Kenan Handžić i Nedžmin Buljina (jedan pano); Amina Japaur, Iman Čobo, Aida Isenaj i Amina Bukvić (tri panoa); Alma Memija i Belma Zuka (jedan pano); Faris Muhić i Nejra Fejzić (jedan pano); Hana Kajević i Amila Ibrahimović (jedan pano); Selva Džigal i Selma Omerčević (jedan pano) i Amila Vrabac, Emina Kapo i Nedžma Vehabović (tri panoa).
Događaj je profesionalno zabilježen slikom i tonom, a za što je zaslužan školski press tim Harun Hurem i Harun Hodžić.
Učenici koji su uzeli učešće u takmičenju su: Sumeja Mehić (OŠ), Adna Pugonja, Selma Lušija, Ahmed Pašić, Fatima Ganić, Razija Ramljak, Amina Japaur, Hana Kajević, Sulejman Tutnjević, Ilma Karasalihović, Amina Polutan, Faris Mušić i Irma Mačkić.
Takmičarska komisija, u čijem sastavu su bili prof. Mirnes Smajilović i prof. Munir Softić, je pratila regularnost i utvrđivala broj naučenih decimala kod takmičara.
Prvo mjesto u recitovanju decimala broja Pi osvojila je Irma Mačkić, učenica IV razreda gimnazije sa 344 naučene cifre. Drugo mjesto pripalo je Amini Polutan (192), a treće Farisu Mušiću (128).
Direktorica Merima Sijarić je najboljim takmičarima uručila priznanja i predviđene nagrade.
Za prva tri mjesta sponzori takmičenja Udruženje matematičara Tuzlanskog kantona (UM TK) i Udruženje "Prosvjetitelj" Srebrenica su obezbjedili skromne nagrade. Udruženje "Prosvjetitelj" je za prvo mjesto obezbjedilo novčanu nagradu od 50 KM, za drugo 30 KM i treće 20 KM, dok je UM TK za ova mjesta obezbjedilo po jedan matematički časopis Triangle.
Za takmičare i učesnike programa bili su obezbjeđeni i sokovi čiji je sponzor bio Šumaplod d.o.o. Fojnica.
Svim ostalim učenicima, koji su učestvovali u takmičenju ili na drugi način doprinijeli organizaciji dana broja Pi, u znak zahvalnosti uručene su zahvalnice. Zahvalnice ostalima su uručili prof. Mirnes Smajilović, prof. Samir Kučuk i prof. Munir Softić.
Čestitamo učenicima pobjednicima takmičenja, i zahvaljujemo se ostalim učenicima koji su učestvovali u realizaciji ovog programa. Posebno se zahvaljujemo sponzorima ovog takmičenja.
Ciljevi Udruženja matematičara, pored ostalih su otkrivanje, podsticanje i pomaganje razvoja talenata za matematiku iz reda učenika osnovnih i srednjih škola, kao i studenata na visokoškolskim ustanovama, te popularizacija matematičkih nauka i njihove uloge i mjesta u ukupnom društvenom razvoju.
Udruženje matematičara je organizator ili suorganizator niza takmičenja iz matematike na kantonalnom i federalnom nivou.
Misija udruženja Prosvjetitelj je jačanje Bosne i Hercegovine kroz kreiranje mogućnosti za edukaciju i učešće građana u afirmaciji univerzalno pozitivnih vrijednosti, te osnaživanje pojedinaca za preuzimanje inicijative i odgovornosti u vlastitoj zajednici.
Vizija udruženja Prosvjetitelj je civilno društvo koje svima pruža jednake mogućnosti te afirmisane mlade kreativne osobe koje doprinose afirmaciji svih pozitivnih, kulturnih, naučnih, intelektualnih, vjerskih i civilizacijskih vrijednosti bosanskohercegovačkog društva.